Ölümden Daha Kötü Kaderler Tanıtımı


"Eğer bilgi varsa, kitapla sokağın fizyonunda bulunmaktadır." -Studs Terkel

Stil- Ortam karanlık, umutsuz ve hızlı soluklu, fakat karakterler taşıdıkları değerleri hiç unutmamak üzere teşvik edilmiş. Şehirde, değeriniz taşıdığınız erdemlerle ölçülür: onur, özgecilik, arkadaşlık, aile, kişisel gelişim, v.b. Şehir genellikle kanunsuzdur, aynı zamanda karanlık ve tehlikli olmasına rağmen, içinde yaşayan insalara onlar için hayatta neyin önemli olduğunu bulma ve bunun peşinden koşma şansı verir. Oyundaki karanlık içindeki umut duygusu tansiyonu arttırıyor: ismindende anlaşılacağı gibi, basitçe karakterlerin hayatta kalmaktan daha fazla önemsemeleri gereken pek bişey yoktur.

Arkaplan- 2080'de, Manhattan adası artık bir şehir haline gelmiştir, İnsanların kapalı toluluklar içinde yaşamak istemediği veya yaşayamadığında gittiği bir varoş, bütün işçilerin yaşadığı pahalı ve özel bir şehir. Şehir nüfusunun büyük bir kısmı deli, geri zekalı, suçlu, evsiz veya uç noktalarda dolaşan kişilerden oluşmaktadır. Diğerleri ise hayatın kendi paylarına verdikleri ile uğraşmaktadırlar.

Teknoloji Seviyesi- 2080'de, çok ilginç buluşlar gerçekleşti: genetic mühendisliği, sanal gerçeklik, yapay zeka, sınırlı nanoteknoloji, mantıksal programlama (insan beynindeki sinir sisteminin zorla yapılandırmayla "bilgisayar programları" sanal olarak programlanmasıdır ), psişik enerji, vb. Fakat bu gelişmeler dünyanın durumuna çok az katkıda bulundu. Bunun yerine pek çok kötü şey yaratmaya önayak oldu: Hiç düşündünüz mü bir seri katil zihnini başkalarının vücütlarına kopyalarsa ne olur? Hiç düşündünüz mü Sanal Gerçeklik firmaları bizim dünyamızdan daha iyi bir yaşam önerirler ise ne olur? Hiç düşündünüz mü sınırsız güç karşılığında akıl sağlığınızı verirmiydiniz?

Güç Yapıları- Kuruluşlar sofistike ve etkilidir, fakat saklı güçlerini farkında olan hükümet ve bir kısım halk dışında kimse yoktur. Kapalı toplumlar kendi kendilerine ekonomik olarak yeten oluşumlardır, beyin taraması yöntemini kullanarak toplumun en yetenekli ve üretken bireylerini seçerek kullanırlar. Kuruluşlara ve kapalı toplumlara giremiyen insanlar iç şehirlerde yaşarlar, polisin ve hükümetin gücünün az olduğu yerlerde. Uyuşturucu Lordları bir tekel oluşturmak için şehirde bir araya gelip işbirliği yapmışlardır. Vahşilerdir aynı zamanda her zaman daha bağımlılık yapan uyuşturucular üzerinde çalışırlar. Sokak çeteleri uyuşturucu satma haklarını kaybetmişlerdir, daha küçük çapta işlerle uğraşmaya odaklanmışlardır böylece daha çok insane tarafından tanınmaktadırlar. Çeteler çoğunluklar Uyuşturucu Lordları ve diğer şeytanı güçlerle çatışırlar, fakat çoğunlukla iç problemler ve diğer çeteler ile uğraşırlar. Karaborsa merkezikleşmemiş bir suç ağıdır ve tüccarlar istendildiğinde doğru paraya herhangi birşeyi temin edebilirler.

Tehlikeler- Oyunun hedef gösterdiği bell bir "düşman" yoktur. Her grubun ve bireyin kendi ihtiyaçları ve motivasyonları vardır. Karakterlerin kendilerini toplum gönüllüleriyle savaşırken veya bir seri katille ortak iş yaparken nadiren bulur, fakat gerekli kuvvetler bir araya gelirse bu bahsedilenlerde olağandır. Şehirdeki ölümlerin büyük kısmı çete çatışmalarıyla, isyanlarla, seri katillerle, hastalıklarla, hayvan saldırılarıyla, soygun ve kavga sırasındaki ölümlere, evsiz ve uyuşturucu bağımlıları tarafından işlenilen cinayetlere bağdaştırılır.

Oyuncu Karakterleri- Karakterler üç sosyal sınıftan birine aittirler: "Bağımsızlar" parası olan kişilerdir, kazanmışlardır veya miras kalmıştır. "Orta Direkler" şehrin en kalabalık sosyal sınıfıdır, kişisel yardımlarla bağlıdırlar, bu durum onlara diğer amaçlarını takip etme şansı verir. Evsizler adındanda anlaşılabileceği gibi sokakta yaşarlar, çoğu sokaklarda doğduğundan doğum sertifikaları yoktur; çoğu doğtukta sonar hayatta kalmak üzere aileleri tarafından eğtilirler. Bunların çoğu çete üyesi olurlar, bu yüzden vahşi veya saldırgan bir yapıya sahip olmalıdırlar. Çoğu kişiler şiddetle çetelerine bağlı olurlar, diğerleri ise çete üyeliğini, Uyuşturucu Lordlarından tek yolu yani bir zorunluluk olarak görürler. Diğer kısım ise çete üyesi değillerdir, şansa, akıla ve beceriye dayanarak (çete tehtidlerine karşı) kendilerini çetelerden ve Uyuşturucu Lordlarından korurlar.

Karakter Yaratımı- Karakterlerin özellik ve beceri alacak belli bir puanı vardır. Karakterler toplumdaki yerlerini gösteren bir sosyal sınıf seçmek zorundadırlar. Bu karakter sınıfı karakterin seçeceği yeteneklerin ne kadar puana mal olacağını belirler. Karakter sınıfı aynı zamanda özel avantajları ve karakterin gelir düzeyini dezavantajlarını ve becerilerinide belirler. Implant gibi vücut modifikasyonları, genetik mühendisliği ve plastik cerrahi herhangi birşey gibi satın alınabilir. Avantajlar ve dezavantajlar karakteri şekillendirmeye yarar. Her hangi türden bir karakter yaratım puanı (beceri puanları , özellik puanları, para, avantaj ve dezavantajlar) birbirine basit bir formülle çevrilebilir.

Oyun Mekaniği- Tüm mekanik basit bir sisteme dayanır: Özellikler toplamı + beceri ve diğer faktörler + 1d20'den alınan sonuç yapılan hareketin zorluk sayısına eşit veya üstün olmalıdır. Karşılıklı zar atışı birbirini karşılayacak 2 hareket olduğunda ortaya çıkar: her birey karşıdakinden daha iyi bir sonuç almaya çalışır. Dövüş karşılıklı hareketlerden ve zorluk seviyelerden oluşur. Savaşta, her tur için her oyuncu bir saldırı ve birde savunma hakkına sahiptir.

Translation thanks to Berk Eratay.

FWTD Main Page