סקירה של "גורלות גרועים ממוות"

 

"אם יש ידע, הוא נח במיזוג של הספר והרחוב"- סטאד טרקל

 

סגנון- הרקע שעל פניו מתרחש המשחק הוא אפל, נואש, קצבי ומהיר, אבל הדמויות מעודדות לעולם לא לשכוח את הערכים שחשובים להן. בעיר, הערך של אדם נמדד לפי הנכונות שלו להישאר נאמן לכל הערכים שיקרים שללבו: כבוד, נדיבות, ידידות, משפחה, גדילה עצמית וכו'. העיר היא ברובה חסרת חוק, ואפילו שזה עושה אותה אפלה ומסוכנת, זה גם נותן לאנשים שבה את החופש למצא את מה שחשוב להם בחיים ולחפש את זה. התחושה של תקווה בלב החשיכה נועדה להגביר את המתח של המשחק: כפי שמרמז השם, לדמויות יש דברים גדולים לדאוג להם מפשוט להישאר בחיים.

 

רקע- ב-2080, האי מנהטן הוא עיר פנימית גדולה, גטו אליו הולכים אנשים שלא יכולים או לא מוכנים לחיות בקהילה מסוגרת, מרכז מחייה לעובדי תאגידים או עיר פרטית יקרה. מספרים גדולים של אנשים מתוך אוכלוסיית העיר הם מטורפים, מפגרים, פושעים, חסרי בית או קיצוניים. אחרים פשוט מנסים להפיק את הטוב ביותר שאפשר ממה שהחיים נתנו להם.

 

רמת טכנולוגיה- ב-2080, הרבה תגליות מדהימות כבר נעשו: הנדסה גנטית, מציאות וירטואלית, בינה מלאכותית, נאנו-טכנולוגיה מוגבלת, תכנות מחשבתי(בנייה מחדש מאולצת של רשתות עצביות על מנת ליצור "תכנות מחשב" בתוך המוח האנושי), אנרגיה על-חושית וכו', אבל הטכנולוגיות האלה עשו מעט כדי לשפר את מצב העולם. במקום, הן הציגו המון חדש של אפשרויות נוראות: מה אם רוצח סדרתי היה מסוגל להעתיק את המוח של עצמו אל תוך גופם של אנשים אחרים? מה אם חברות מציאות וירטואלית היו יכולות להציע עולם לחיות בו שהוא לחלוטין נעלה משלנו? מה אם יכולת להשיג כוח מדהים על מוחם של אחרים, אבל במחיר השפיות של עצמך?

 

מבני כוח- תאגידים הם מתוחכמים ורבי השפעה, אבל העוצמה שלהם נשמרת תחת בקרה על ידי ציבור וממשל זהירים. קהילות מסוגרות הן יחידות כלכליות שמספקות את עצמן שמשתמשות בסריקות מוח כדי לבחון אנשים ולצרף אליהן את הפרטים היצרניים ביותר בחברה. אלו שלא יכולים להצטרף אל תאגיד או קהילה מסוגרת דועכים להם בערים פנימיות, היכן שלמשטרה ולממשל יש כוח מועט. "ריבוני הסמים" הם קבוצה מגובשת של סוחרי סמים שמחפשים שליטה מוחלטת על הסמים. הם אלימים ותמיד יוצרים סמים ממכרים יותר. כנופיות הרחוב, שאיבדו את היכולת למכור סמים, פנו לאטן לעבר מטרות נשגבות יותר והפכו למקובלות יותר בקרב טווח רחב של אנשים. לפעמים הכנופיות נלחמות בריבוני הסמים ובכוחות רשע אחרים, אבל לעתים קרובות יותר דעתן מוסחת על ידי מלחמות בין כנופיות ומאבקים פנימיים. השוק השחור הוא רשת לא ממוקדת של סוחרים ופושעים שיכולים להשיג כל דבר בשביל כל אחד תמורת המחיר הנכון.

 

סכנות- למשחק אין "אויב" קבוע להלחם בו. לכל בודד וקבוצה יש צרכים וכוונות משלהם. זה עשוי להיות נדיר שהדמויות ימצאו את עצמן משתפות פעולה עם רוצח סדרתי או נלחמות נגד פועלי צדקה, אבל זה יכול לקרות אם השילוב הנכון של כוחות מתנגשים. ממקרי המוות שמתרחשים בעיר, רובם הם תוצאה של מלחמות כנופיות, מהומות, רוצחים סדרתיים, מגיפות, התקפות בעלי חיים,  רצח בזמן שוד או פריצה, רצח על ידי "משוגעים" חסרי בית, ומיתות שקשורות להתמכרות לסמים.

 

דמויות שחקן- דמויות יפלו אל תוך אחד משלושה מעמדות חברתיים: "עצמאיים" הם אנשים עם כסף, מורש או מורווח. "נסעדים", הקבוצה החברתית הגדולה ביותר של העיר, שורדים בעיקר על עזרה ציבורית, מצב שנותן להם זמן לרדוף אחרי מטרות אחרות. אנשי רחוב הם אנשים חסרי בית, שהרבה מהם נולדו ברחובות ללא תעודות לידה; רובם מאומנים מהלידה במיומנויות ההישרדות של המשפחה שלהם. דמויות רבות יהיו חברות כנופיה, אבל הן לא יהיו חייבות להיות בעלות טבע אלים או פושע. דמויות מסוימות עשויות להיות נאמנות עד כדי אלימות לכנופיות שלהן, אחרות עשויות לראות חברות בכנופיה כמשהו ש"נכפה עליהן" על ידי האיום המתמיד של ריבוני הסמים. דמויות אחרות אינן חברות כנופיה, ומסתמכות על פקחות, מיומנות ומזל(במקום על האיום של נקמת כנופיות) כדי להגן על עצמן מפני ריבוני הסמים ופושעים אחרים.

 

מערכת משחק- כל המכניקות מבוססות על מערכת פשוטה: הסכום של תכונה+מיומנות או גורם אחר +1ק20 חייב להיות שווה או גבוה מדרגת הקושי של הפעולה המוצעת. גלגולים מנוגדים נעשים כאשר שתי פעולות הן במאבק אחת עם השנייה: כל צד מנסה להשיג תוצאה יותר גבוהה מדרגת הקושי שלו מהצד האחר. לחימה עשויה מפעולות מנוגדות (מהלכים) עם דרגות קושי והשפעות שונות. בקרב, בכל סיבוב כל דמות מקבלת פעולה אחת לבצע נגד יריב ותגובה אחת אם מישהו אחר עושה לה משהו.

Translation thanks to Excited Youngling

FWTD Main Page